TEZGAH GÜÇ KAYNAĞI (2)

 

Her amatör elektronikçinin tezgahında olmazsa olmaz cihazlardan biri, voltajı ayarlanabilen bir doğru akım güç kaynağıdır.

Bu devremi, voltajı 3 volt ile 30 volt arasında ayarlanabilen, akım sınırlamalı, kısa devre korumalı, ve maksimum akım düzeyi isteğe bağlı olarak seçilebilen bir güç kaynağı olarak tasarladım. Sitemdeki diğer devrelerin denenmesinde, ve dijital bir voltmetre ile birlikte kalibrasyonlarında başarıyla kullanılabilir. Devre LM723 voltaj regulatör entegresiyle gerçekleştirilmiştir. Şebeke izolasyon trafosu, primeri 220V, ve sekonderi 28-30 volt arasındaki ve gücü, çekmeyi düşündüğünüz maximum akımı karşılabilecek tipte bir trafo olmalıdır (100 watt - tek 2N3055 ile). Köprü diyot olarak yine çekilecek akıma uygun bir köprü (ben KBPC3410 ullandım) ya da 4 adet >10A diyot olmalıdır.. Devrede LM723 Voltaj Regulatör entegresi kullanılmıştır. Devrede kullanılan 2N3005 güç transitörü mutlaka aliminyum kanatlı profil bir soğutucuya bağlanmalıdır. Voltaj çıkışı ayarı 20K değerindeki potansiyometre ile yapılır. LM723'e geri-besleme olarak kullanılan 0,1 ohmluk direnç bulunamazsa 10 adet 1 ohm 1-2 wattlık dirençler paralel bağlanarak elde edilebilir. 0,1 ohmluk dirence bağlı olan anahtar yüksek akıma elverişli olmalıdır.

Devre orjinal hali ve iyi bir soğutucu ile 5-6 ampere kadar akım verebilecektir. Bu akım sizin için yeterli değil ise, Şemada açık gri ve noktalı olarak gösterilmiş olan (2N3005 ve 0,1 ohm direnç) modül eklenerek maksimum akım ikiye katlanabilir. Aynı şekilde bağlanacak her bir modül akımı bir kat daha arttıracaktır. Ancak bu durumda trafo ve diyotların da bu amperaja uygun seçilmesi gerekecektir. Ayrıca birden fazla modül eklendiğinde 2N2222 yerine BD139 transistörü kullanmak ve bu transistörü de ayrıca soğutucuya bağlamak uygun olur.

1 ohmluk dirence bağlı anahtar ile istendiğinde akım sınırlaması 500ma seviyelerine düşürülebilir. 1 ohm yerine 1/2 ohm, 2 ohm gibi farklı dirençler kullanılarak anahtarla elde edilen düşük akım sınırlaması değişik seviyelere çekilebilir. Direnç azaltılırsa akım artacak, arttırılırsa azalacaktır.

Devre Şeması

 

18 Aralık 2009
© Dr.Korhan Sökmen
http://www.catamaranvega.com