Gökyüzüne Merhaba - Bölüm II.XI

KTAKIMYILDIZLARI
(2.Bölüm)Bu bölüm Şubat başlarında ( 3 Şubat - 7 Şubat) saat 22-23 arasında yapılan gözlemlere göre anlatılmaktadır. Daha önceki saatlerde yıldızlar daha doğuda, daha sonraki saatlerde ise daha batıda olacaktır. (Farklı günlerde yapılacak gözlemlerde, önceki günler için gün başına dört dakika sonrası, sonraki günler için gün başına dört dakika öncesi uygun olacaktır.)

Bu bölümde işlenen Takımyıldızlar:
Zürafa (CameloPerdalis)

İlkbahar ve Sonbahar bölümlerinde, hatta Yaz bölümünde işlenen pekçok takımyıldız bu mevsimde de izlenir. Giriş bölümünden de hatırlayacağınız gibi, kuzey yönünde, Kutup Yıldızı'na yakın bölgelerde yerleşik Takımyıldızllar'ı tüm mevsimler boyunca, nispeten daha güneyde yerleşik olanları en az iki üç mevsim boyunca ve en güneyde (güney ufkuna yakın) olanları ise mevsiminde izleyebilme olanaklarımız olur. Bu nedenle bu mevsimde gözlenebilecek pek çok Takımyıldız'ı daha önceki bölümlerde işlemiş olduk ve bu bölüme yazacak önemli bir takımyıldız kalmadı. Yapacağımız, ancak, önceki bölümlerde işlediğimiz Takımyıldızlar'ın, birbirlerine göre yerleşimlerini görerek yeniden hatırlamak olacak.

Bunun dışında aslında pek önemli olmamakla birlikte Kutup Yıldızı yakınında konumlandığından, circumpolar (hiç batmayan) Takımyıldızlardan Zürafa'ya (Cameloperdalis) kısaca değineceğiz.

Yukarıdaki şekilde; İkizler ve Yengeç Takımyıldızlarının Yaz Üçgeni ve Orion'a göre yerleşimini görmektesiniz. Şekilde görünmemekle birlikte, Yengeç'in hemen solunda Ekliptik üzerinde Aslan(Leo) Takımyıldızının bulunduğunu hatırlayın ve görmeye çalışın.

Yukarıdaki şekilde; İkizler, Boğa ve Arabacı Takımyıldızları'nın birbirlerine göre yerleşimini görmektesiniz. Şekilde gözükmemekle birlikte, Arabacı'nın batı ya da kuzeybatısında Kahraman (Perseus) Takımyıldızının bulunduğunu hatırlayın ve görmeye çalışın.

 

Zürafa (Cameloperdalis) Takımyıldızı:

Bir önceki şekilde kuzeye doğru yönelerek Arabacı (Auriga) ve onun en Parlağı Capella'yı (ayyauk) bulduysanız, şimdi daha da kuzeye doğru bakarak, Kutup Yıldızını bulun. Arabacının hemen sağında Perseus Takımyıldızı'nı ve onun en parlak yıldızı Al-Cenib'i (Mirfak) de görebilmeniz gerekir.

Arabacı (Auriga) ve Kahrman (Perseus) ile, Kutup Yıldızı arasındaki bölgede bir hayli sönük yıldızlardan oluşmuş (en parlakları 4. kadirden olan) Zürafa (Cameloperdalis) Takımyıldızı bulunur. Önemsiz Yıldızların oluşturduğu Zürafa, uzunca bir alana yayılmış circumpolar (hiç batmayan) bir Takımyıldızdır.